NEWS

2022.08.01

Czy warto zainwestować w złoto i srebro? Tak, ale .. Podsumowanie debaty

Patrząc na poprzednie hossy, wyższą stopą zwrotu cieszy się zdecydowanie srebro. Jednak tym samym jest obarczone znacznie większą zmiennością i ryzykiem. Nie oznacza to, że warto w takim przypadku wybrać srebro inwestycyjne i zakończyć temat. Są jednak obszary, gdzie srebro góruje nad złotem o czym pisaliśmy na naszym blogu.

  • Zasoby metali szlachetnych, w tym przede wszystkim złota, są ograniczone, dlatego jego wartość będzie się zwiększać w czasie.
  • Ten obrót sytuacji na pewno wpłynie na znaczny wzrost cen kruszcu.
  • Holendrzy nazywali je daalder, które przywieźli ze sobą do Ameryki po założeniu na wyspie Manhattan miasta Nowy Amsterdam.
  • Warto również zwrócić uwagę na platynę, czyli bardzo rzadki kruszec.

Tradycyjnym sposobem zakupu i inwestowania w srebro był zakup fizycznych sztabek lub monet. Z biegiem lat koszty magazynowania i ubezpieczenia spowodowały, że 5% skoku Bitcoina jest absuldalnym sygnałem ufności. metoda ta przestała być tak opłacalna. Po wyprawie Krzysztofa Kolumba do Nowego Świata w 1492 roku, potężne złoża srebra odkryto w Meksyku, Boliwii i Peru.

Ważną cechą tego typu instrumentów inwestycyjnych pozostaje ich łatwa zbywalność, dając możliwość szybkiego upłynnienia zasobów. Srebro cieszy się coraz większym zainteresowaniem inwestorów w Polsce, co przekłada się na coraz lepsze prognozy dla tego metalu szlachetnego. A skoro o cenie mowa warto zwrócić uwagę na kolejną kluczową kwestię różnicującą oba metale. Srebro inwestycyjne cechuje niższa cena, co sprawia, że jest ono dostępne dla szerszej grupy inwestorów – można w nie inwestować już od nieco ponad 100 złotych! Jednaksrebro inwestycyjnema kilka poważnych wad i z tego powodu nie nadaje się do krótkoterminowego inwestowania, a niektórych inwestorów całkowicie zniechęca. Przede wszystkim, trzeba je gdzieś przechowywać, co w przypadku większej inwestycji może być związane z koniecznością zakupienia sejfu albo wynajęcia skrytki w skarbcu.

Skutkiem tego srebro w 2 tygodnie spadło z 18,5 do 12 dolarów. Potem jednak sytuacja bardzo się zmieniła, co związane było z mocną odpowiedzią banków centralnych oraz rządów na wynikły kryzys. W kolejnych 5 miesiącach cena srebra wzrosła do niemalże 29 dolarów. Z tego względuinwestowanie w srebroobarczone jest stosunkowo wysokim ryzykiem, ale również dużym potencjale zysku. Istotne znaczenie ma także stosunek cen za uncję obu metali, określany jako gold/silver ratio.

Inwestowanie w wirtualne srebro

Najprostszym sposobem na taką inwestycję jest oczywiście zakup srebrnych sztabek lub monet inwestycyjnych. Dodatkowo, jeśli planujemy dywersyfikację portfela surowcowego, możemy rozważyć również ulokowanie części naszego kapitału w takich aktywach, jak złoto inwestycyjne czy diamenty. Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, czy korzystnej jest zainwestować swoje oszczędności w złoto czy w srebro.

Jest to zatem pochodny instrument finansowy, którego aktywem bazowym jest srebro. Jako obiekt inwestycyjny pozwala zarabiać zarówno na rosnących, jak i spadających cenach, ponieważ możesz otworzyć zarówno długą, jak i krótką pozycję na kontraktach terminowych. Srebrne monety są tańsze niż sztabki srebra, ponieważ ważą mniej. Jak się okazuję, znaczącą rolę odgrywa tu nie tylko kryzys, ale również zapotrzebowanie przemysłu.

czy warto inwestować w srebro

Jest tak choćby dlatego, że kontrakty na srebro umożliwiają inwestowanie z dźwignią, a także zajmowanie pozycji krótkiej, czyli granie na spadki ceny kruszcu. Ponad 40% – taki zysk mogła przynieść inwestycja w srebro w tym roku. Czy nadal będzie można zarobić na tym metalu szlachetnym i jak będą się kształtować ceny srebra w najbliższych miesiącach? Na te i inne pytania związane ze srebrem inwestycyjnym postaramy się odpowiedzieć w dzisiejszym wpisie. Cena spot srebra to cena, po której srebro jest aktualnie notowane – zakup po tej cenie oznaczałby, że srebro mogłoby być wymienione i dostarczone “natychmiast” w formie fizycznej.

Jak i w co inwestować w 2023 roku, i czy warto stawiać na polskie akcje – webinar specjalny z…

Jak pokazuje powyższy wykres, w spokojnym czasie srebro notuje stosunkowo niewielkie wahania i przez długie miesiące może poruszać się w dość wąskim kanale cenowym. Tak było choćby w okresie od początku 2017 do połowy 2018 roku, kiedy to kurs srebra wahał się w przedziale od 15 Nadchodzący szef gospodarki UE apeluje o mniej restrykcyjną politykę budżetową do niespełna 19 dolarów. Wcześniej, w ciągu pół roku, spadł o około 25% (z blisko 21 do poniżej 16 dolarów), co stanowiło korektę po sporych, ponad 30-procentowych, wzrostach w 2016 roku. Mimo tego, okres od początku 2016 do lutego 2020 roku możemy uznać za stosunkowo spokojny.

czy warto inwestować w srebro

Oba metale mają za sobą solidny kawałek historii w roli prawdziwego pieniądza. Jednak nie tak łatwo zdecydować w jaki metale lepiej ulokować oszczędności i gdzie możemy więcej zarobić. Nie sposób przeoczyć jednej, poważnej wady inwestowania w srebro jego zakup obarczony jest podatkiem VAT, co znacznie zwiększa koszty całej inwestycji. Srebro to przede wszystkim aktywo świetne do zakupu tuż przed kryzysem czy dużym krachem. Kruszce uchodzą za aktywa trzymające wartość i tym samym zainteresowanie nimi wzrasta w niesprzyjających warunkach na popularniejszych rynkach.

Czy to dobry, czy zły czas na inwestowanie w srebro?

Historia pokazała, że w takich okresach szczególnie złoto sobie dobrze radziło. Natomiast Paweł Baranowski z coininvest.com podkreśla, przyspieszająca inflacja może być ostatnim dzwonkiem przed intensywnym wzrostem cen kruszców. Niezależnie od tego, czy zdecydujemy się na zakup złota czy srebra, staniemy przed problemem przechowywania szlachetnego metalu. Współcześnie możemy zdecydować się na przechowywanie kosztowności w skrytkach bankowych.

czy warto inwestować w srebro

Jeśli w przyszłości będziesz chciał szybko uzyskać dostęp do niedużej kwoty np. Zł, to najlepszym i najprostszym rozwiązaniem będzie sprzedaż sztabki srebra. Nabycie uncji złota wymaga od kupującego znacznie wyższej sumy, w związku z tym sprzedanie sztabki złota zajmie Ci znacznie więcej czasu, niż sprzedanie sztabki srebra. Co byś powiedział na ofertę kupna cennego kruszcu za 1/70 ceny złota? Kruszcu, który zabezpieczyłby Cię na wypadek nagłych problemów finansowych, a jednocześnie stanowił długoletnią inwestycję. Jeśli jesteś zainteresowany, to znaczy, że powinieneś ulokować swoje pieniądze właśnie w srebrze.

Złoty Kanadyjski Liść Klonu – 1 oz złota

Tak więc cena srebra będzie bardziej skorelowana z giełdą, w szczególności z akcjami firm wydobywczych i produkcyjnych, niż złota. W związku z tym inwestycje w złoto dywersyfikują portfel lepiej niż w srebro. Porozmawiajmy teraz o tym, czego nie będzie można napisać w entuzjastycznych artykułach internetowych o pozornej prostocie tego obiektu inwestycyjnego. Pewne wady są widoczne nawet przy pobieżnej analizie wykresu cen srebra. Przeanalizujmy, co możesz napotkać, inwestując zarówno w srebro fizyczne, jak i giełdowe. Kontrakty terminowe na srebro to kontrakt na zakup srebra po określonej cenie w przyszłości.

W Rosji otwarcie i utrzymanie OMS jest zwykle bezpłatne, ale nie ma możliwości przelewu międzybankowego z jednego OMS do drugiego. W Stanach Zjednoczonych posiadanie metalu za pomocą OMS przez ponad rok należy do kategorii „kolekcje” z odpowiednim podatkiem w wysokości 28%. Przy inwestowaniu w monety ważne są odpowiednie Wskaźnik dla zespołów MT4 VKW warunki przechowywania, ponieważ w przypadku wad cena sprzedaży będzie musiała zostać obniżona. Wyniki są negatywne dla wszystkich danych instrumentów inwestycyjnych. Jednak losowo wybrany rok nie oddaje pełnego obrazu przyszłych wyników inwestycji krótkoterminowych, popyt inwestycyjny i przemysłowy może wzrosnąć.

Jest kowalne oraz ciągliwe, a także umożliwia wytwarzanie trwałych i twardych produktów, takie jak sztabki czy monety. Co więcej, cechuje się stosunkowo niską podażą, a także niewielkim tempem wydobycia, dlatego też często nabywane jest w celu ochrony przed inflacją. Początkujący kolekcjonerzy mogą być zaskoczeni, ale monety PRL-u również mogą osiągać naprawdę wysokie ceny. Co więcej, nie zawsze chodzi tu o okazy kolekcjonerskie z niskim nakładem i w idealnym stanie. Sporą wartość często mają niepozorne monety obiegowe, w tym również te zniszczone.

Dlaczego srebro tak dobrze sprawdza się w przemyśle i ma aż 10 tysięcy różnych zastosowań? Jest tak z powodu genialnej przewodności elektrycznej oraz najwyższemu współczynnikowi odbicia światła. Nie może więc dziwić, że ten surowiec jest tak potrzebny przy produkcji paneli fotowoltaicznych czy baterii do samochodów elektrycznych. Wytwarzania ekranów dotykowych, chipów LED-owych czy klisz fotograficznych. Powyższy artykuł nie stanowi rekomendacji inwestycyjnej lub czynności doradztwa inwestycyjnego w rozumieniu (art. 42 ust. 1 i art.76) Ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. O doradztwie inwestycyjnym (Dz.U. 2005 nr 183 poz. 1538 z późn.zm.).

Jeśli kupujesz szlachetne kruszce w ramach transakcji prywatnych, to sprawdź ich autentyczność. W przeciwnym wypadku zamiast złotej sztabki czy monet możesz kupić bezwartościowy wolfram. Warto zawsze sprawdzać opinie o sprzedających szlachetne kruszce, by nie dać się oszukać.

W październiku 2020 roku bank inwestycyjny JPMorgan otrzymał karę w wysokości miliarda dolarów za wieloletnie manipulacje, jakich się dopuszczał na rynku złota i srebra1. Spoofing, co można przetłumaczyć jako robienie w konia innych uczestników rynku. Pierwsza opcja to zdecydowanie się na akcje spółek zajmujących się wydobyciem srebra.

Za srebrem stoi historia

Dla drobnych inwestorów takie kontakty terminowe nie są najlepszym rozwiązaniem, ponieważ potrzebne jest amerykańskie konto maklerskie. Same opłaty transakcyjne są też dość wysokie oraz możliwe transakcje zaczynają się od 40 do 250 tysięcy złotych. Srebro jako mniej szlachetny kuzyn złota reaguje z pierwiastkami chemicznymi, które znajdują się w powietrzu. Efektem jest nalot, nazywany patyną, z powodu której monety po wielu latach mogą nie najlepiej wyglądać i trudniej będzie je spieniężyć. Milk spoty (czyli małe białe plamki), które powstają przy wybijaniu srebrnych monet.

見学会も開催中!
お気軽にお問合せください

資料請求・お問合せ TEL.0532-38-0525

販売元ANNIE.. GLOBAL EDUCATION
(電話 平日11:00~19:00受付)